top of page

Dětská stomatologie - péče o zuby pro děti

Vzájemnou důvěru mezi lékařem a dítětem je potřebné budovat již od prvního roku věku dítěte, kdy jsou prořezané první mléčné zuby. Péče o dětský chrup je stejně důležitá jako péče o zuby v dospělém věku. Liší se pouze přístup k ošetření dětských pacientů.

  • Před návštěvou zubního lékaře je třeba nejdříve dítě zbavit strachu, a to trpělivým vysvětlováním všeho, co s vlastním ošetřením souvisí. Užití vhodných her napomáhá k dobré vzájemné spolupráci.

 

  • První návštěva dítěte v zubní ordinaci je zpravidla seznamovací. Pokud není nutné provést adekvátní ošetření v souvislosti s bolestivým akutním stavem, jedná se pouze o vstupní prohlídku. Současně se kontroluje správné prořezávání a postavení zubů a provádí se preventivní pečetění zubů.

Při ošetření klademe důraz na velmi šetrný přístup k dítěti
  • Rodiče jsou během ošetření přítomni v ordinaci.

  • Používáme moderní anestetika, která nám umožňují ošetřovat děti bezbolestně.

  • Nejmenší děti a nespolupracující axiózní klienty ošetřujeme v inhlační anestezii pomocí oxidu dusného. Více informací poskytne lékař

  • Úzce spolupracujeme s ortodontistou proto, aby v případech, kdy je léčba pomocí rovnátek indikována, byla zahájena včas.

KDY
ZAČÍT

První návštěvy zubního lékaře jsou doporučeny v období již prořezaných prvních dočasných zubů. Tedy kolem prvního roku věku dítěte. Matka dítěte dostane praktické rady ohledně čištění zoubků a výživového poradenství. Dítě se setkává s osobou zubního lékaře a seznamuje se s prostředím zubní ordinace. Tyto první schůzky slouží k vytvoření důvěry mezi klientem a ošetřujícím a prevenci onemocnění zubním kazem.

Prevence

zubnímu kazu se dá zabránit. Dědičnost hraje podstatně menší roli, než se dříve soudilo. Velmi důležitá je pravidelná péče o chrup - ta domácí (čištění zubů, zdravá výživa, eventuálně fluoridy), ale i opakované kontroly u zubního lékaře. 

Tak je zaručeno, že děti i jejich rodiče k nám chodí bez stresu. Pokud vznikne kaz, objevíme ho v počátečním stadiu, kdy je ošetření jednodušší a šetrnější. Chcete svým dětem zpříjemnit návštěvu zubaře? U nás můžete - třeba tím, že si dítě vybere barevnou zubní plombu. Každý malý pacient si z naší ordinace odnáší malé překvapení a příjemný zážitek!

bottom of page